Turysta


Powiat częstochowski to największy powiat w województwie śląskim. Jest położony na Wyżynie Krakowsko - Częstochowskiej. Jego cechą rozpoznawczą są ogromne kompleksy leśne, średniowieczne zamki oraz pełne tajemnic jaskinie. Powiat częstochowski jest terenem atrakcyjnym turystycznie, jak i gospodarczo. Zróżnicowany krajobraz ze skalnymi wzgórzami, a także liczne szlaki rowerowe i piesze zachęcają mieszkańców i turystów do aktywnego wypoczynku.


 

Wielokulturowy Lelów


Rzeka Białka, interesujące zabytki oraz źródła krasowe to walory Gminy Lelów określanej  południową perłą przyrodniczą powiatu częstochowskiego. Lelów jest miejscem, w którym odbywają się liczne wydarzenia kulturalne i artystyczne. Jednym z nich jest ,,Święto Ciulimu – Czulentu”, czyli Festiwal Kultury Polskiej i Żydowskiej. Każdego roku w sierpniu do Lelowa przyjeżdżają chasydzi z całego świata, aby modlić się przy grobie swojego nauczyciela i mistrza. Jest to najważniejsze i największe tego typu święto w Polsce. Uczy tolerancji i wzajemnego zrozumienia. Gmina Lelów stanowi wizytówkę kultury żydowskiej na arenie międzynarodowej,


 

Muzyczny Mykanów


Jedna z najlepszych orkiestr dętych pochodzi z Gminy Mykanów, położonej w północnej części powiatu częstochowskiego. Swoją działalność rozpoczęła ponad 100 lat temu. Orkiestra uczy gry na instrumentach dętych i perkusyjnych. Została trzykrotnie uznana za najlepszą orkiestrę OSP w Polsce. Ponad to Mykanów to miejscowość przez którą przebiegają dwa szlaki pieszo – rowerowe wyznaczone przez mieszkańców: Szlak Reszków Muzyka i Konie oraz Szlak Doliny Kocinki i Sękawicy. Pierwszy prowadzi śladem zabytków rodziny Reszków, a drugi wiedzie przez typowe okazy dzikiej przyrody.


 

Blachownia – przemysł i rekreacja


Nazwa miasta Blachownia wywodzi się od istniejącej tam kiedyś fabryki blachy. Obecnie na terenie miasta i gminy nadal funkcjonuje Odlewnia Żeliwa. Ma to olbrzymie znaczenie dla rozwoju gospodarczego. Jednak Blachownia może poszczycić się także doskonałymi warunkami do uprawiania sportu i rekreacji. Sprzyja temu nieskazitelna przyroda, do której należą lasy oraz zalew. W jego ramach powstało strzeżone kąpielisko dla dzieci, można także wędkować, pływać rowerkiem wodnym, kajakiem, czy też uprawiać windsurfing. Na szlakach rowerowych przebiegających przez Blachownię można zobaczyć ,,piętrowe” mosty kolejowe, dąb Henryk mający trzysta lat i rezerwat rododendronów.  


 

Ekologiczna gmina – Dąbrowa Zielona


Rolnictwo, czystość i ekologia to hasła, które charakteryzują jedną z gmin powiatu częstochowskiego. Jest nią Dąbrowa Zielona. Znaczną część obszaru zajmują lasy i użytki rolne. Wpływa to na typowo rolnicze ukierunkowanie miejscowości i jej okolic. Czyste powietrze, ziemia i woda nieskażone zanieczyszczeniami chemicznymi to przejaw dbałość o czystość i ekologię. Symbolizuje to ślimak winniczek, mający swoją ostoję w zielonej roślinności. Okolice Dąbrowy Zielonej słyną ze stawów rybnych i gospodarstw agroturystycznych, w których można powędrować, pojeździć konno, popływać łodzią lub podziwiać dzikie zwierzęta i ptactwo.


 

Janów, jako Złota Kraina Pstrąga


Gmina Janów zachęca turystów wieloma atrakcjami. Liczne ostańce skalne z intrygującymi nazwami takimi jak: Brama Twardowskiego, czy Diabelski Most budzą ciekawość i nawiązują do przeszłości. A przeszłość terenów gminy Janów jest bardzo bogata. W Złotym Potoku znajduje się dworek Zygmunta Krasińskiego, w którym mieszkał kiedyś poeta. Był on także siedzibą Potockich i Raczyńskich. Dziś jego drzwi są otwarte dla zwiedzających. Dodatkową atrakcją są tajemnicze, podziemne jaskinie. Krążą legendy, że w ich wnętrzu zostały ukryte skarby.  Miłośnicy aktywności mogą miło spędzić czas na bezdrożach Pustyni Siedleckiej. Piaszczyste wydmy są miejscem idealnym do pustynnych pikników i sportów ekstremalnych. Janów często jest kojarzony z pstrągiem, ponieważ znajdują się tu liczne stawy. Nawiązaniem do lokalnej tradycji jest coroczne ,,Święto Pstrąga”.


 

Kulturalno – historyczna Kamienica Polska


Gmina położona w południowo – zachodniej części powiatu częstochowskiego słynie głównie z wielu zabytków oraz miejsc pamięci narodowej związanych z II wojna światową. Jednym z nich jest Izba Pamięci Narodowej, która ma obrazować walkę narodu polskiego o wolność i godność. W Kamienicy Polskiej działają koła i kluby takie jak: Zespół Folklorystyczny, Polski Związek Wędkarski, LKS ,, Kamienica” oraz Związek Emerytów i Rencistów. W sezonie letnim gmina oferuje możliwość skorzystania z basenu kąpielowego.


 

Kłomnice stawiają na rozwój gospodarczy


Druga w powiecie częstochowskim i czwarta w województwie śląskim pod względem wielkości to gmina Kłomnice. Bardzo dobre położenie oraz rozwinięta infrastruktura sprzyja licznym inwestycjom gospodarczym. Przez gminę przepływają rzeki Warta i Wiercica. Zabytki w Kłomnicach to: Kościół parafialny pod wezwaniem św. Marcina, zespół pałacowy w Nieznanicach, stróżówka w Garnku, dworek w Rzekach Wielkich i pałacyk myśliwski w Skrzydłowie


 

Pełen uroku Koniecpol


Miasto i gmina Koniecpol jest położona w zlewisku rzek Białki, Pilicy i Nidy. Przeważają tu obszary zalesione. Miejsce zachęca do relaksu i turystyki. Miłośnicy aktywnego wypoczynku mogą spędzić wolny czas na spływie kajakowym rzeką Pilicą, bądź też w hali sportowej. Koniecpol zachęca do zwiedzenia zabytków takich jak: kościół św. Trójcy, zabytkowego domu z XVII wieku, pałacu Potockich, budynku Nadleśnictwa oraz żeremi bobrów w Radoszewnicy.Turystyczno – rekreacyjne Konopiska


Plaża przy zalewie, ogródek jordanowski oraz bogate zaplecze gastronomiczne przyciągają do Konopisk. W gminie znajduje się zbiornik wodny ,,Pająk” uznawany za najczystszy w powiecie częstochowskim. Sobótka i Dni Konopisk to najważniejsze wydarzenia plenerowe odbywające się w tej miejscowości. Są połączone z zawodami balonowymi, w których biorą udział uczestnicy z całego kraju. Konopiska posiadają najnowocześniejsze i największe pole golfowe w Polsce.Malownicza Kruszyna


Gmina Kruszyna leży północnej części powiatu częstochowskiego. Na jej wyjątkowość wpływają przede wszystkim czyste powietrze i kompleksy leśne, gdzie można zbierać owoce. Kruszyna ma także dobrze rozwiniętą infrastrukturę, co przyciąga wielu inwestorów. Gmina posiada zespół śpiewaczy Ale! Babki  oraz orkiestrę dętą działającą przy OSP Kruszyna.


 

Mstów pełen sadów


Mstów słynie głównie ze święta Jabłka. Ta impreza jest organizowana w połowie września, tuż po zbiorze owoców. Gmina posiada największą powierzchnię sadów w województwie śląskim, dlatego wydarzenie zapisało się na stałe i przeszło do tradycji. Za kolejną atrakcję Mstowa można uznać spływy kajakowe, uznawane przez specjalistów za najlepiej przygotowane w skali całego kraju.


 

Atrakcyjny Olsztyn


Olsztyn jest miejscowością położoną na skalistych i pagórkowatych terenach. Słynie z ruin średniowiecznego zamku oraz różnorodności krajobrazów. Sprzyja uprawianiu aktywnej turystyki. Jego szlakami można przemierzyć pieszo lub rowerowo prawie 200 km. W Olsztynie znajduje się najpiękniejszy rezerwat przyrody – Sokole Góry. Ten obszar jest bogaty głównie w jaskinie. Najgłębsza z nich to Studnisko. Wielbiciele wspinaczki zachwycają się wyjątkowymi formami krasowymi występującymi w jej wnętrzu. Do wypoczynku w Olsztynie i jego okolicach zachęca drewniany anioł będący symbolem gminy.


 

,,Gmina Fair Play” – Poczesna


Gmina Poczesna jest bardzo dobrze rozwinięta gospodarczo. Duży wpływ na to ma jej położenie. Przez Poczesnę przebiegają magistrala kolejowa Warszawa – Katowice oraz droga krajowa nr 1. Są to warunki sprzyjające powstawaniu nowych przedsiębiorstw. W tej gminie jest ich najwięcej w powiecie częstochowski. Poczesna to także od kilku lat laureat konkursu ,,Gmina Fair Play”. Wyróżnienie zostało przyznane w kategorii inwestycje. W gminie Poczesna warto zobaczyć osiedle robotnicze we Wrzosowej, kopalnię rudy żelaza ,,Szczekaczka” w Brzezinach, kaplicę w Nowej Wsi oraz w Pocześnie.


 

Bogactwo źródeł w Przyrowie


W gminie Przyrów występują liczne źródła zasilające rzekę Wiercicę. Sprawia to, iż Przyrów jest znany przede wszystkim z jurajskiej wody źródlanej, znanej z doskonałej jakości i czystości. Na obszarze gminy przeważają kompleksy lasów liściastych i łąki. Przyrów wraz z okolicami jest znany z rolniczego charakteru gospodarki, która głównie opiera się na hodowli bydła mlecznego. Obiektami zabytkowymi na terenie gminy są kościół św. Mikołaja w Przyrowie oraz klasztor  Sióstr Dominikanek Klauzurowych w Aleksandrówce.


 

Przemysłowe Rędziny


Bardzo dobra infrastruktura oraz duże zakłady przemysłowe takie jak cementownia ,,CEMEX” Rudniki i Zakłady Chemiczne ,,Rudniki’’ korzystnie oddziałują na gminną gospodarkę. Tereny Rędzin stają się coraz bardziej atrakcyjne dla inwestorów.  W Rudnikach znajduje się lotnisko, gdzie swoja siedzibę ma Aeroklub Częstochowski. W Rędzinach można skorzystać z nowoczesnej hali sportowej wyposażonej w siłownię, saunę oraz salę konferencyjną. Do zabytków tej gminy zalicza się suszarnia lnu w Koninie, Zespół Dworski w Kościelcu, a także neogotycki kościół w Rędzinach.


 

Przedsiębiorczo – turystyczna Starcza


Zaliczana do ,,Złotej Setki Samorządów”, przyjazna inwestycjom tak określana jest gmina Starcza. Dobre położenie pomiędzy szlakami komunikacyjnymi: drogą wojewódzką nr 908 i drogą krajowa nr 1 sprzyjają rozwojowi gospodarczemu. Malownicze wzgórze Łysiec znajdujące się na terenie gminy przyciąga wielu turystów. Starcza zachęca do różnych form aktywności i rekreacji.


 

Powiat częstochowski wzbudza duże zainteresowanie wśród turystów. Naszą wizytówka są naturalne walory krajobrazowe oraz liczne zabytki nierozerwalnie związane z historią regionu.