Święto muzyki w Koniecpolu

Ponad 300 muzyków wzięło udział w V Powiatowym Przeglądzie Orkiestr Dętych, którego organizatorami byli Starosta Częstochowski Krzysztof Smela i Burmistrz Miasta i Gminy Koniecpol Ryszard Suliga.

10 września do Koniecpola przybyło 7 orkiestr dętych z terenu powiatu częstochowskiego. Pogoda w sobotnie popołudnie okazała się łaskawa dla muzyków i sympatyków muzyki orkiestrowej. Publiczność mogła oklaskiwać tradycyjny przemarsz, gdzie królowały barwne stroje mażoretek i ciekawe układy choreograficzne. Oficjalnego powitania gości i otwarcia festiwalu dokonali włodarze powiatu częstochowskiego i miasta i gminy Koniecpol.

- Dziękuję burmistrzowi, za otwartość i dobrą atmosferę. Z Koniecpolem zawsze dobrze się współpracuje i z przyjemnością tutaj za każdym razem przyjeżdżam – zaznaczył starosta Smela. – Warto się realizować muzycznie. Uczy to samodyscypliny, pracy w grupie i pozwala nabyć nowe umiejętności. Jest to niezwykle ważne w szybko zmieniającej się rzeczywistości – dodał starosta.

W 2022 r. swoje 20-lecie świętuje jeden ze współorganizatorów festiwalu, Młodzieżowa Orkiestra Dęta Koniecpol.

- Bardzo serdecznie dziękuje za zorganizowanie przeglądu, zbiegło się to z jubileuszem naszej orkiestry w Koniecpolu. Co prawda przegląd z przemarszem miał się odbyć na dworze, ale ze względu na prognozy pogody postanowiliśmy przenieść koncerty do hali sportowej, aby orkiestry nie musiały się martwić o warunki atmosferyczne – wyjaśnił burmistrz Suliga. 

Kolejnym etapem przeglądu były występy sceniczne. Licznie zgromadzona publiczność mogła posłuchać zarówno muzyki klasycznej, jak i największych światowych hitów. Swoje umiejętności zaprezentowały również mażoretki, wzbudzając żywiołowe reakcje publiczności. 

Każda z orkiestr otrzymała pamiątkową statuetkę, dyplom oraz nagrodę finansową na dalszy rozwój. Ideą przeglądu jest to, by orkiestry naszego powiatu ze sobą nie rywalizowały, lecz aby zaprezentowały własny dorobek artystyczny, wymieniły zdobyte doświadczenie, a tym samym nadal prężnie się rozwijały. Wszyscy, którzy przybyli do Koniecpola mogli się przekonać, że ta intencja, która przyświecała władzom powiatu przy reaktywacji festiwalu, jest słuszna i spełnia swoją misję.

W przeglądzie wystąpiły:

Młodzieżowa Orkiestra Dęta Mykanów, dyr. Krzysztof Witczak, instruktorka mażoretek PRESTO Ewelina Stolarska,

Młodzieżowa Orkiestra Dęta Gminy Poczesna, dyr. Wojciech Grela,

•      Orkiestra Dęta OSP Nakło, dyr. Grzegorz Matyja, 

Młodzieżowa Orkiestra Dęta Dąbrowa Zielona, dyr. Dariusz Pikor, instruktorka mażoretek VIVAT Karolina Pyrzyna,

Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP Kłomnice, dyr. Łukasz Stanisz, instruktorka mażoretek FANABERIA Anna Kościuch,

Orkiestra Dęta MDK Blachownia, dyr. Piotr Janik,

Młodzieżowa Orkiestra Dęta Koniecpol, dyr. Maciej Piątek-Czarnecki.

Władze powiatu składają serdeczne podziękowania gminie Koniecpol oraz Domowi Kultury w Koniecpolu za współorganizację przeglądu.