Statuetki starosty częstochowskiego wręczone!

W sobotę, 17 lutego podczas uroczystej gali w Filharmonii Częstochowskiej poznaliśmy laureatów Statuetek Starosty Częstochowskiego „Za zasługi dla powiatu”. Statuetki otrzymało 20 laureatów. 

Wśród ponad 800 osób, które zasiadły na widowni, znaleźli się m.in. parlamentarzyści, przedstawiciele władz województwa śląskiego, miasta Częstochowy, powiatu częstochowskiego i powiatów ościennych, włodarze gmin, szefowie urzędów i instytucji oraz służb mundurowych, kombatanci i laureaci „Statuetek” z lat ubiegłych oraz tegoroczni nominowani z rodzinami i przyjaciółmi. W XXIII gali wzięli również udział goście z Rejonu Kołomyjskiego (Ukraina) i Powiatu Bodeńskiego (Niemcy).

- W tych trudnych czasach nie popadamy w marazm, tylko szukamy pozytywnych rzeczy w naszym otoczeniu. Cieszy mnie fakt, że dostaliśmy tak dużo zgłoszeń do tegorocznej nagrody. Praca Kapituły nie była łatwa, dlatego też postanowiłem wyróżnić więcej osób – zaznaczył starosta Krzysztof Smela.

Do tegorocznej edycji zgłoszono 52 wnioski w 5 kategoriach. Najwięcej zgłoszeń wpłynęło w Innych szczególnych osiągnięciach i wydarzeniach 17. 

Tegoroczna gala odbywała się pod hasłem „Najważniejszy jest człowiek”. Zgodnie z przesłaniem na scenie zaprezentowali się artyści mieszkający w naszym regionie. Przybyli goście mogli podziwiać występ Neli Kucharczyk z gminy Mykanów i Michaliny Juchnik z gminy Mstów. Występ młodych wokalistów wzbudził burzę oklasków na widowni.


Po pokazie multimedialnym prezentującym osiągnięcia tegorocznych kandydatów do statuetek starosta Krzysztof Smela wraz z wicestarostą Janem Miarzyńskim oraz Członkami Zarządu, Adamem Morzykiem, Gwidonem Jelonkiem, Leonardem Smolarskim Przewodniczącym Rady Powiatu Andrzejem Kubatem  wręczyli wyróżnienia i statuetki. Gdy werdykt został ogłoszony przez starostę i, gorącymi oklaskami witano kolejno pojawiających się na scenie laureatów:

w kategorii „Kultura i Edukacja” wręczono pięć statuetek, otrzymali je: Małgorzata Majer-Sętowska – Dyrektor Regionalnego Ośrodka Kultury w Częstochowie, Jacek Miernikiewicz z Rybnej, gm. Mykanów – wokalista, propagator kultury, Zespół Teatralny „Dąbrowianie” z Gminnego Ośrodka Kultury w Dąbrowie Zielonej, Młodzieżowa Orkiestra Dęta Koniecpol z Domu Kultury w Koniecpolu, Grupa Teatralna BABINIEC z Domu Kultury w Koniecpolu,


w kategorii „Sport i turystyka” laureatami zostali: Agnieszka Sosnowska ze Staropola, gm. Przyrów – Członek Kadry Polski w Nordic Walking, Uczniowski Ludowy Klub Sportowy „LOTKA” gmina Olsztyn, Parafialny Klub Sportowy „VICTORIA” w Poczesnej,

w kategorii „Samorządność i Polityka społeczna” statuetkę odebrali: Stanisław Gmitruk – Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego, Piotr Juszczyk – Wójt Gminy Kłomnice, Krzysztof Choryłek – Przewodniczący Rady Gminy Mstów, Sołtys miejscowości Siedlec, Zarząd Wspólnoty Gruntowej w Olsztynie,

w kategorii „Przedsiębiorczość” uhonorowani zostali: Ewa i Adam Ucieklakowie – Właściciele „Folwarku Adam i Ewa” w Poniku, gm. Janów, Gospodarstwo Pszczelarskie „Pszczółka” w Garnku, gm. Kłomnice,

w kategorii „Inne szczególne osiągnięcia i wydarzenia” statuetką nagrodzono: Robert Nowak – Burmistrz Miasta i Gminy Przyrów, Artur Brędzel  z Konopisk – działacz społeczny, przedsiębiorca, Ochotnicza Straż Pożarna w Rudniku Wielkim, gm. Kamienica Polska, „Gala Twardziele 2023” organizowana przez UKS Speedway Rędziny, Festiwal Kabaretowy KABA-RADO organizowany przez STOWARZYSZENIE ALTERNO w Radostkowie, gm. Mykanów, Adam Wochal z Mykanowa – działacz społeczny, inicjator wielu przedsięwzięć i wydarzeń. 


- Mamy świadomość, że w powiecie częstochowskie jest o wiele więcej osób, którym się te statuetki należą. Musimy je przez kolejne lata wyszukiwać i nagradzać – podsumował w imieniu laureatów Robert Nowak, burmistrz Przyrowa.

foto. Małgorzata i Andrzej Kozakowscy