Promocja książki pt. „Legendy Jury”

Promocja książki pt. „Legendy Jury”


14 listopada 2019 r. o godz. 17.00 w Regionalnym Ośrodku Kultury w Częstochowie odbędzie się promocja książki pt. „Legendy Jury” – nowego wydawnictwa ROK-u. O wartości legend opowiedzą dr Joanna Warońska i dr Elżbieta Wróbel. Jedną z legend zaprezentuje wiodący gawędziarz w regionie Zdzisław Adamczyk z Antolki w gminie Niegowa. Muzycznym uzupełnieniem będzie występ Zespołu Folklorystycznego „Janowianie".

Publikacja jest efektem pięciu edycji Regionalnego Konkursu Legend, Baśni, Podań „Legendy Jury”, organizowanego przez Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie w latach 2015 – 2019 oraz dwóch edycji Jurajskiego Konkursu Plastycznego dla młodzieży i dorosłych „Ilustracja do bajek, legend, podań" z lat 2018-2019.

Opublikowane w książce legendy i podania powstawały w lokalnych społecznościach, a przekazywane z pokolenia na pokolenie mówią o rzeczach ważnych dla najbliższego środowiska, przybliżają historię małej i dużej Ojczyzny. Uczą również co jest dobre, a co złe, wyjaśniają tajemnice znanych i lubianych miejsc, tłumaczą pochodzenie nazw. Wiedza w legendach podawana jest zazwyczaj w formie barwnych opowieści, gdzie prawda historyczna często miesza się z fikcją, a pojawiające się siły nadprzyrodzone wpływają na los ludzi.

- Legendy, baśnie i podania są bardzo ważnym elementem naszego folkloru, tradycji i kultury. Są często pierwszymi historiami, które ktoś nam opowiedział lub przeczytał. Najważniejszym celem wydania publikacji było zgromadzenie jurajskich legend, baśni i podań w celu ich ochrony i upowszechnienia – napisała we wstępie Małgorzata Majer, dyrektor Regionalnego Ośrodka Kultury w Częstochowie.