Kto może zostać rodziną zastępczą
Pełnienie funkcji rodziny zastępczej oraz prowadzenie rodzinnego domu dziecka może być powierzone osobom, które zgodnie z art. 42 ustawy z dnia z 9 czerwca 2011 r.
o wspieraniu rodzin i systemie pieczy zastępczej (tj. Dz.U. z 2015 r.poz.332):
a) zaświadczeniem lekarskim o stanie zdrowia wystawionym przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej oraz
b) opinią o posiadaniu predyspozycji i motywacji do pełnienia funkcji rodziny zastępczej lub prowadzenia rodzinnego domu dziecka wystawioną przez psychologa, który posiada co najmniej wykształcenie wyższe magisterskie na kierunku psychologia oraz 2-letnie doświadczenie w poradnictwie rodzinnym;
a) rozwoju emocjonalnego, fizycznego i społecznego,
b) właściwej edukacji i rozwoju zainteresowań,
c) wypoczynku i organizacji czasu wolnego;
Pracownicy PCPR udają się do miejsca zamieszkania kandydatów w celu przeprowadzenia rozmowy
z kandydatami, rozpoznania sytuacji mieszkaniowej, rodzinnej, zdrowotnej, zawodowej, materialnej
i pozostają w kontakcie ze wszystkimi członkami rodziny. Ponadto pracownicy kontaktują się
z ośrodkiem pomocy społecznej, pracodawcą, właściwym komisariatem policji w celu zebrania opinii dot. funkcjonowania rodziny w społeczności lokalnej.
Kandydaci do pełnienia funkcji rodziny zastępczej zawodowej, rodziny zastępczej niezawodowej lub do prowadzenia rodzinnego domu dziecka są zobowiązani posiadać świadectwo ukończenia szkolenia organizowanego przez organizatora rodzinnej pieczy zastępczej. Szkolenie takie prowadzi Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Częstochowie na podstawie programu szkolenia dla kandydatów do sprawowania pieczy zastępczej zatwierdzonego decyzją Ministra Pracy i Polityki Społecznej nr DSR-I-5-121-22-1-TU/14 z dnia 27 maja 2014 r.