Od 1 października 2008 roku odbywają się w Warsztatach Terapii Zajęciowej w Koniecpolu treningi kompetencji życiowych i umiejętności społecznych. Zajęcia prowadzone są w formie warsztatów w 5 grupach po 6 osób każda.
Treningi prowadzone są przez czterech specjalistów, z których każdy przeprowadzi 23 godziny dydaktyczne w każdej z pięciu grup, i tak:
A. 2 psychologów, z których:
• jeden prowadzi trening kompetencji życiowych i umiejętności społecznych w postaci warsztatów stacjonarnych dla osób niepełnosprawnych intelektualnie pt. "Każdy uczy się każdego". Składający się z IV bloków tematycznych:
- Samopoznanie
- Rozumienie sytuacji społecznych
- Doskonalenie własnych umiejętności komunikowania się
- Rozwiązywanie konfliktów interpersonalnych
Na zakończenie zajęć prowadzący przeprowadzi ankietę ewaluacyjną wypełnioną przez opiekuna lub członka rodziny w porozumieniu
z uczestnikiem treningu oceniającą wzrost kompetencji życiowych
i umiejętności społecznych podnoszących stopień samodzielności życiowej oraz wyda zaświadczenia potwierdzające odbycie przez uczestnika ww. treningu.
• drugi psycholog przeprowadzi trening kompetencji życiowych i umiejętności społecznych w postaci warsztatów stacjonarnych dla osób niepełnosprawnych intelektualnie pt.: "Stres w moim życiu" składających się z pięciu bloków tematycznych:
- Stres w życiu człowieka
- Stres brat czy wróg
- Recepta na stres
- Radzenie sobie ze stresem
- Ze stresem za pan brat
Na zakończenie zajęć zostanie przeprowadzona ankieta ewaluacyjna wypełniona przez opiekunów lub członków rodziny w porozumieniu z uczestnikiem treningu oceniająca wzrost wiedzy i umiejętności dotyczących radzenia sobie ze stresem oraz wydane zostaną zaświadczenia potwierdzające odbycie przez uczestnika ww. treningu.
B. Instruktora terapii zajęciowej który przeprowadzi trening kompetencji życiowych i umiejętności
społecznych w formie warsztatów stacjonarnych dla osób niepełnosprawnych intelektualnie pt. "Relaksacja".
Na zakończenie zajęć zostanie przeprowadzona ankieta ewaluacyjna wypełniona przez opiekuna lub członka rodziny w porozumieniu z uczestnikiem treningu oceniająca wzrost umiejętności relaksacji.
C. Informatyka który przeprowadzi trening kompetencji życiowych kształcenia umiejętności posługiwania
się komputerem w formie warsztatów stacjonarnych pt: "Techniki multimedialne". Zajęcia te składać się będą z trzech bloków tematycznych:
- budowa komputera,
- programy komputerowe,
- komputer i świat.
Na zakończenie zajęć zostanie przeprowadzona ankieta ewaluacyjna wypełniona przez opiekuna lub członka rodziny w porozumieniu z uczestnikiem treningu oceniająca wzrost kompetencji życiowych zwiększających szanse podjęcia pracy i rozwoju zawodowego.
Od 1 października 2008 roku obywają się również usługi wspierające aktywizację zawodową osób niepełnosprawnych prowadzone przez trenera pracy organizowane w formie konsultacji indywidualnych oraz zajęć grupowych pt. "Rozwój zawodowy osób niepełnosprawnych", których zakres obejmuje zapoznanie uczestników
projektu z:
- możliwością podjęcia zatrudnienia na otwartym rynku pracy,
- przedstawieniem metod aktywnego poszukiwania pracy,
- aktywizacją zawodową osób niepełnosprawnych.
Zajęcia przeprowadzi doradca zawodowy w III częściach:
A. I część realizowana w okresie od 01 do 31.10.2008 r. w formie:
- zajęć grupowych nt. "Poznaję świat zawodów", "Poznaj siebie", "Co to jest rynek pracy",
- konsultacji indywidualnych,
- zajęć grupowych polegających na zapoznaniu uczestników
z funkcjonowaniem i sposobem załatwiania spraw w Gminnym Centrum Pracy w Koniecpolu.
B. II część realizowana w okresie od 01 do 30.11.2008 r. w formie:
- zajęć grupowych nt. "Metody aktywnego poszukiwania pracy", "Dokumenty aplikacyjne",
- konsultacji indywidualnych,
- zajęć grupowych polegających na zapoznaniu uczestników z funkcjonowaniem i wykonywaniem pracy na poszczególnych stanowiskach w Zakładzie Aktywności Zawodowej.
C. III część realizowana w okresie od 01 do 31.12.2008 r. w formie:
- zajęć grupowych nt. "Rozmowa w sprawie pracy", "Początki w nowej firmie", "Badania testowe uczestników pod kontem predyspozycji zawodowych"
- konsultacji indywidualnych,
- zajęć grupowych mających na celu zapoznanie uczestników z funkcjonowaniem i wykonywaniem pracy na poszczególnych stanowiskach w Zakładzie Pracy Chronionej.
Celem usług świadczonych przez doradcę zawodowego jest wzrost wiedzy na temat możliwości podjęcia zatrudnienia, metod aktywnego poszukiwania pracy oraz aktywizacji zawodowej. Sprawdzenie osiągnięcia celu zostanie dokonane na podstawie pisemnej ankiety ewaluacyjnej przeprowadzonej na zakończenie zajęć wypełnionej przez opiekuna lub członka rodziny w porozumieniu z uczestnikiem treningu.