Powrót   |  

INKA Żołnierze Wyklęci

Opublikowano: 2018-03-07


Żołnierze wyklęci, żołnierze niezłomni, polskie powojenne podziemie niepodległościowe i antykomunistyczne


- 5 marca o tej historii mówiono w gminie Poczesna.
3 lutego 2011 roku Sejm uchwalił ustawę o ustanowieniu dnia 1 marca Narodowym Dniem pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Żołnierze Wyklęci to antykomunistyczny, niepodległościowy ruch partyzancki stawiający opór sowietyzacji Polski. Toczący walkę ze służbami bezpieczeństwa ZSRR i podporządkowanymi im służbami w Polsce.
Liczbę członków wszystkich organizacji i grup konspiracyjnych szacuje się na 120–180 tysięcy osób .W ostatnich dniach II wojny światowej na terenie Polski działało około 80 tysięcy partyzantów antykomunistycznych .
Agresja niemiecka i sowiecka na Polskę wpłynęła na zmianę życia kilkudziesięciu milionów obywateli II Rzeczypospolitej.
Wojna stała się udziałem, reżyserem życia kolejnego pokolenia – ludzi ukształtowanych w Polsce odrodzonej. Uczyli się o Polsce od rodziców, weteranów walk o niepodległość, podczas uroczystości patriotycznych i w kościołach, m.in. tam rodziła się miłość i szacunek do Ojczyzny.
Niestety przyszło im się zmierzyć z dramatami, wyborami - od roku 1939 poprzez kolejne lata. Dla młodych ludzi nie były to łatwe zadania. Dzisiaj możemy powiedzieć, że TRUDNE, DRAMATYCZNE. Dziesiątki tysięcy z nich ZWYCIĘŻYŁO z trudnościami, przed którymi postawiło ich życie!
Żołnierzami Wyklętymi w większości były córki i synowie chłopów, rzemieślników, urzędników i ludzi wolnych zawodów. Wielu z nich było już: nauczycielami, leśnikami, urzędnikami. Byli młodzi, inteligentni i pierwsi , którzy zdecydowali się walczyć z komunistycznym totalitaryzmem. Wyróżniali się bezgraniczną odwagą.
Egzamin życia, odwagi zdała m.in. Danuta Siedzikówna (1928-1946), bohaterka „ INKA” , której z pewnością słowa Piosenki 5 Wileńskiej Brygady AK dawały siłę by żyć i walczyć a w konsekwencji:
„Bodaj widzieć padając w ataku,
Polskę wolną i czystą jak łza”
Dzień historii w gminie Poczesna odsłonił portrety bohaterów, a także zdefiniował słowo – bohater.
Przybyli do naszej gminy m.in.: poseł RP – Lidia Burzyńska wraz z radną Powiatu Częstochowskiego – Grażyna Knapik. Posła Szymona Giżyńskiego reprezentowała redaktor naczelna „Gazety Częstochowskiej” - Urszula Giżyńska. Ks. prałat proboszcz parafii z Poczesnej Jarosław Sroka wraz z Akcją Katolicką, Wojciech Kulawiak reprezentował posła Konrada Głębockiego, a Janusz Kryk – dyrektora KRUS, oddziału w Częstochowie – Piotra Dobosza. Nadleśnictwo Złoty Potok reprezentował leśniczy Wojciech Patrzałek, a Nadleśnictwo Herby – podleśniczy Krzysztof Wołczyk. Nie zabrakło przedstawicieli starostwa powiatu częstochowskiego, radnych. Nie zawiodła nas przewodnicząca Rady Gminy Poczesna – Lidii Kaźmierczak wraz z radnymi. Byli sołtysi , dyrektorzy szkół, przedszkoli, wychowawcy , nauczycieli historii, pracownicy Urzędu, media, młodzież, uczniowie naszych szkół, mieszkańcy, goście... Wszystkich powitał Wójt gminy Poczesna – Krzysztof Ujma.
Prezentację o Żołnierzach Niezłomnych Ziemi Częstochowskiej: kpt. Stanisławie Sojczyńskim - ps. "Warszyc" (Konspiracyjne Wojsko Polskie), kpt. Henryku Glapińskim - ps. "Klinga" (Konspiracyjne Wojsko Polskie), ppor. Stanisławie Lisieckim - ps. "Jaguar" (Konspiracyjne Wojsko Polskie) oraz ppłk Zygmuncie Żywockim - ps. "Wojtek" (Wolność i Niezawisłość), przygotował i przedstawił – historyk, pracownik IPN w Katowicach- Adam Kurus.
Na projekcję filmu pt. „INKA są sprawy ważniejsze niż śmierć” zaprosił sam autor, reżyser, scenarzysta – Jacek Frankowski:
Przybyli mogli zobaczyć jak niespełna osiemnastoletnia dziewczyna, córka leśnika, pochodząca z rodziny, w której słowo patriotyzm, nie było pustym słowem (ojciec z Armia Andersa dotarł do Teheranu gdzie zmarł, matkę za pracę z konspiracji – zamordowano), zdała egzamin z odwagi, wierności, honoru... Do końca z komunistycznym totalitaryzmem walczyła o wolną Polskę. Wyróżniała się odwagą. Danuta Siedzikówna została skazana na śmierć 3 sierpnia 1946 przez Wojskowy Sąd Rejonowy kierowany przez majora Adama Gajewskiego. Wyrok został wykonany 28 sierpnia 1946. Ostatnie jej słowa, przed zadającym śmierć strzałem w czoło - według relacji przymusowego świadka egzekucji, ks. Mariana Prusaka - brzmiały: „Niech żyje Polska! Niech żyje „Łupaszko”!
W filmie, nad którym Jacek Frankowski, pracował ponad dwa i pół roku, Inkę wspominały, m.in. osoby które ją znały (wujek, koleżanka z oddziału). Na jej temat wypowiadała się też młodzież, z wrocławskiego liceum, które otrzymało imię bohaterki INKA.
Po pokazie filmu, po chwili ciszy, Jacek Frankowski został nagrodzony gromkimi brawami. Głównie przez młodzież, dla których pokaz filmu oraz poprzedzająca go prezentacja były wydarzeniem historycznym. Młodzież w skupieniu opuszczała salę... A my jesteśmy z naszej młodzieży dumni. Dziękujemy za ich patriotyzm.
Twórca filmu, Jacek Frankowski urodził się w 1949 roku. Z zawodu leśnik (już na emeryturze) z pasji: karykaturzysta, filmowiec-dokumentalista pasjonujący się historią, patriota.
Współpracował z ponad stoma tytułami prasowymi i programami telewizyjnymi wtym m.in. „Rzeczpospolitą”, „Karuzelą”, „Szpilkami”, „Courrier Internationale”.
Projektował lalki do telewizyjnych szopek „Noworocznej '91” i „Polskiego ZOO”, których autorem jest Marcin Wolski.
Laureat nagrody „Złota Szpilka '91” i tytułu „Karykaturzysta Roku '92”. Twórca 14 filmów dokumentalnych o tematyce przyrodniczej i historycznej.
Honorowy Prezes Stowarzyszenia Polskich Satyryków Karykatury. Członek Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu.
Jacek Frankowski jest zaprzyjaźniony z gminą Poczesna od wielu lat. Był m.in. na Dniach Gminy Poczesna oraz podczas otwarcia wystawy plastycznej mówiącej o ochronie lasów. Wójt Krzysztof Ujma wręczył Jackowi Frankowskiemu statuetkę dla „Przyjaciela gminy Poczesna”. Zaprojektował ją i wykonał światowej sławy artysta – Mariusz Chrząstek.
- Nie znajduję słów, by wyrazić jaki to piękny prezent – podsumował Jacek Frankowski.
Dziękujemy wszystkim za obecność, skupienie, ciszę, rozmowę, a z pewnością za szacunek do Ojczyzny i historii.
Przekażcie mojej babci, że...
… zachowałam się jak trzeba” - powiedziała przed egzekucją Inka
Renata Smędzik, Aneta Nawrot


Galeria zdjęć

Skomentuj artykuł

Czytano: 1060 razy
Dodane przez: Patryk Jeziak
Dodane: 7 Marca 2018, zmienione: 15 Grudnia 2018
 

Wydarzenia
W zadanym przedziale nie znaleziono wydarzeń.
Rozstrzygnięto otwarty konkurs ofert
V Jarmark Bożonarodzeniowy w Lelowie
Mikołajkowo w gminie Janów
 • Mikołajkowo w gminie Janów
 • W dniach 6-9 grudnia 2018 r. w gminie Janów przebywał święty Mikołaj. Specjalne wydarzenia z okazji Jego wizyty zostały zorganizowane w...
TOUR DE POLOGNE W CZĘSTOCHOWIE i POWIECIE CZĘSTOCHOWSKIM
Maria Włodarczyk Wójtem Roku 2014
 • Maria Włodarczyk Wójtem Roku 2014
 • Maria Włodarczyk, wójt gminy Dąbrowa Zielona (powiat częstochowski), została wybrana Wójtem Roku 2014. Kapituła Konkursu doceniła...
XV Powiatowy Konkurs Krajoznawczy „Region Częstochowski – moja mała ojczyzna”
Kolejne miliony na drogi
 • Kolejne miliony na drogi
 • Wczoraj częstochowskie starostwo otrzymało wydaną przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych promesę potwierdzającą przyznanie naszemu powiatowi 8...
Pomoc społeczna w Polsce i w Niemczech
Konkurs „Region Częstochowski – moja mała ojczyzna”
Zapraszamy do udziału w konkursie fotograficznym!
II Konkurs Powiatowy „Cztery Poru Roku Oczami Dziecka”

Dane kontaktowe:

Starostwo Powiatowe w Częstochowie
ul. Jana III Sobieskiego 9,
42-217 Częstochowa

tel. centrala (034) 32 29 100, fax (034) 32 29 111
e-mail: starostwo@czestochowa.powiat.pl

Mapa dojazdu:

Wyświetl większą mapę
Oficjalny serwis internetowy Wrota Powiatu Częstochowskiego
Wszelkie prawa zastrzeżone - © Copyright 2011

strony www | kraków | freshweb.pl