“OLIMPIADA RAZEM 2007”

Częstochowa 14-16.09.2007r.

W dniach 14-16.09.2006r. na obiektach sportowych naszego Miasta odbyła się „OLIMPIADA RAZEM 2007”.

Impreza sfinansowana została przez Ministerstwo Sportu, Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Polski Komitet Olimpijski, Polski Związek Sportu Niepełnosprawnych START Katowice,  Urząd Marszałkowski w Katowicach, Urząd Miasta Częstochowa, Starostwo Powiatowe Częstochowa oraz wielu sponsorów prywatnych.

W piątek 14.09.2007r. odbył się na Stadionie Lekkoatletycznym MOSiR w Częstochowie Integracyjny Mityng Lekkoatletyczny dla dzieci i młodzieży.

Mityng otworzyła defilada ekip 16 szkół, stowarzyszeń, warsztatów terapii zajęciowej i klubów niepełnosprawnych. Po powitaniu uczestników przez Wiceprzewodniczącego Komitetu Organizacyjnego, prezesa klubu LKS „GOL-START” Ryszarda Rosińskiego nastąpiło oficjalne otwarcie, którego wspólnymi siłami dokonali Zastępca Prezydenta Miasta Częstochowy Bogumił Sobiś  i Starosta Częstochowski Andrzej Kwapisz.

Oczywiście nie mogło zabraknąć ceremoniału olimpijskiego na który złożyło się odegranie hymnu, wciągnięcie flagi olimpijskiej, zapalenie znicza olimpijskiego wraz z wypuszczeniem gołębi i uroczystą przysięgą zawodników.

W Mityngu uczestniczyło około 550 dzieci-zawodników z Częstochowy  i powiatu częstochowskiego oraz grupa około 400 kibiców z poszczególnych szkół i placówek.

Wszystkie dzieci zostały udekorowane medalami za zwycięstwo oraz pucharami i dyplomami, było to dla nich bardzo miłe i radosne przeżycie za które najpiękniejszym podziękowaniem był szczery uśmiech, który rozjaśniał ich twarze.

W piątek 14.09.2007r. o godz. 17.00 w Hali „POLONIA” odbył się mecz w p koszykowej na wózkach pomiędzy Reprezentacją Polski a Reprezentacją Śląska. Po zaciętym meczu Reprezentacja Polski pokonała Reprezentację Śląska 56 : 54. Zmagania sportowców obserwowało około 1.000 osób których większość stanowiły osoby niepełnosprawne wraz z opiekunami i rodzinami oraz osoby, które wspierają działania na rzecz ludzi skrzywdzonych przez los.

Z powodu choroby wokalistki koncert „DODY & ZESPÓŁU”, który miał się odbyć po meczu  został przeniesiony  na dzień 19.09.2007r.

W dniach 15 - 16 września w siedzibie Starostwa Powiatowego w Częstochowie przy ul. Sobieskiego 9 odbyły się V Integracyjne Mistrzostwa Polski Par i Teamów w Brydżu Sportowym w których uczestniczyło około 80 zawodników z terenu całej Polski.

Mistrzami Polski Par w Brydżu Sportowym został Piotr Kabus – Paweł Krzyżanowski z LKS „Gol- Start”. Drugie miejsce wywalczyła para Sławek Juchnicki – Aleksander Szczupakowski z START Białystok. Trzecie miejsce zdobyli Sławek Zielonka i Marek Cięciwa z LKS „Gol – Start” .

Mistrzami Polski Teamów w Brydżu Sportowym zostali: Piotr Kabus, Paweł Krzyżanowski, Ryszard Kłosiński i Marek Tekieli LKS „Gol - Start”. Na drugim miejscu uplasowali się Józef Piątkiewicz, Sławek Zielonka i Marek Cięciwa LKS „Gol- Start”. Trzecie miejsce zdobyli Bogdan Nadowski, Marek Freitag, Sławek Juchnicki i Aleksander Szczupakowski START Białystok.

W sobotę 15 września na basenie MOSiR przy ul. Niepodległości odbył się Otwarte Mistrzostwa Śląska Niepełnosprawnych w  Pływaniu.

W zawodach wzięła udział młodzież niepełnosprawna z START Katowic,  LKS „Gol - Start” oraz  reprezentacja START z Kalisza. Liczba zawodników uczestniczących  w zawodach wyniosła  69.

W w/wym zawodach najlepszą zawodniczką została Katarzyna Pawlik z START Katowice, a najlepszym zawodnikiem Janusz Pyrkosz z LKS „Gol – Start” Częstochowa.

W rywalizacji sztafet bezkonkurencyjna okazała się ekipa „START” Katowice, drugie  miejsce zajął LKS „Gol- Start” Częstochowa ,a trzecie START Kalisz

W niedzielę 16.09.2007r  w Starostwie Powiatowym odbyły sie Puchar Polski Niepełnosprawnych w Szachach Szybkich. Drużynowo Puchar zdobył Klub „GOL -START” Częstochowa, dzięki wspaniałej grze Andrzeja Bonczka. Drugie miejsce wywalczyła „CZATURANGA” Dąbrowa Górnicza, a trzecie WZSN „START” Wrocław.

Dalsze miejsca :

4 miejsce „Skorpion” Łódź,

5 miejsce IKSz „Tęcza” Tarnowskie Góry,

6 miejsce „START” Kielce

7 miejsce Będzin

8 miejsce „Jutrzenka” Dąbrowa Zielona.

W turnieju drużynowym sklasyfikowanych zostało 8 drużyn.

Indywidualnie w Pucharze Polski Niepełnosprawnych w Szachach  w kategorii OPEN:

1.   Bonczek Andrzej- LKS „GOL -START” Częstochowa

2.     Gmaj Krzysztof  - „CZATURANGA” Dąbrowa Górnicza,

3.   Pela Edward - WZSN „START” Wrocław.