OLIMPIADA RAZEM 2006

Częstochowa 14-17.09.2006r.

W dniach 14-17.09.2006r. na obiektach sportowych miasta Częstochowy odbyła się
OLIMPIADA RAZEM 2006.
Impreza sfinansowana została przez Ministerstwo Sportu, Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Polski Komitet Olimpijski, Polski Związek Sportu Niepełnosprawnych START, Urząd Marszałkowski w Katowicach, Urząd Miasta Częstochowa, Starostwo Powiatowe w Częstochowie oraz wielu sponsorów prywatnych.
Olimpiada rozpoczęła się od mocnego akcentu. W czwartek 14 września o godz. 17
w Hali POLONIA odbył się pokazowy mecz w piłce siatkowej pomiędzy Reprezentacją Polski Niepełnosprawnych a WKRĘT-MET DOMEX A.Z.S. Częstochowa.
Po zaciętym meczu A.Z.S. pokonał Reprezentację 2:0.
Kilka minut po zakończeniu sportowych zmagań sportowych na scenę wkroczył zespół ŁZY, który zagrał ponad 1,5 godzinny koncert na który złożyły się największe przeboje zespołu. Zmagania sportowców i koncert zespołu obserwowało około 2.500 osób których większość stanowiły osoby niepełnosprawne wraz z opiekunami i rodzinami oraz oraz osoby, które wspierają działania na rzecz ludzi skrzywdzonych przez los.
W piątek 15.09.2006r. odbył się na Stadionie Lekkoatletycznym MOSiR w Częstochowie Integracyjny Mityng Lekkoatletyczny dla dzieci i młodzieży. Mityng otworzyła defilada ekip 15 szkół, stowarzyszeń, warsztatów terapii zajęciowej i klubów niepełnosprawnych.
Po powitaniu uczestników przez Przewodniczącego Komitetu Organizacyjnego,
prezesa klubu LKS GOL-START Ryszarda Rosińskiego nastąpiło oficjalne otwarcie,
którego wspólnymi siłami dokonali prezydent Miasta Częstochowy Tadeusz Wrona
i Starosta Częstochowski Mieczysław Chudzik.
Oczywiście nie mogło zabraknąć ceremoniału olimpijskiego na który złożyło się odegranie hymnu, wciągnięcie flagi olimpijskiej, zapalenie znicza olimpijskiego wraz z wypuszczeniem gołębi
i uroczystą przysięgą zawodników.
W Mityngu uczestniczyło około 600 dzieci-zawodników z Częstochowy i powiatu częstochowskiego oraz grupa około 400 kibiców z poszczególnych szkół i placówek. Wszystkie dzieci zostały udekorowane medalami za zwycięstwo oraz pucharami i dyplomami. Było to dla nich bardzo miłe
i radosne przeżycie za które najpiękniejszym podziękowaniem był szczery uśmiech,
który rozjaśniał ich twarze.
W sobotę 16 września na basenie MOSiR przy ul. Niepodległości odbył się
Ogólnopolski Integracyjny Mityng Pływacki w których uczestniczyli medaliści Paraolimpiady
w Atenach, Mistrzostw Świata i Europy. W zawodach wzięła udział młodzież niepełnosprawna
z Katowic, Chorzowa, Bytomia, Tychów, Kalisza i Częstochowy oraz młodzież pełnosprawna
z UKS „RAJ” z Częstochowy oraz reprezentacja Kalisza. Liczba zawodników uczestniczących
w zawodach wyniosła ponad 60 osób.
W w/wym mityngu najlepszą zawodniczką została Katarzyna Pawlik, drugie miejsce zajęła
Karolina Walesa obie zawodniczki reprezentowały ekipę „START” Katowice, trzecie miejsce wywalczyła Sylwia Stanek przedstawicielka drużyny gospodarza zawodów LKS „GOL-START” Częstochowa. W gronie zawodników pierwsze miejsce zajął Mateusz Michalski „START” Katowice, drugie i trzecie miejsca zajęli zawodnicy „START” Kalisz Sebastian Matczak i Mateusz Józefowski. W rywalizacji sztafet bezkonkurencyjna okazała się ekipa „START” Katowice w składzie: Mateusz Michalski, Grzegorz Halor, Kamil Zieliński i Nino Jakubczyk.
W niedzielę 17 września w siedzibie Starostwa Powiatowego w Częstochowie
przy ul. Sobieskiego 9 odbyły się IV Integracyjne Mistrzostwa Polski Par w Brydżu Sportowym
oraz Puchar Polski Niepełnosprawnych w Szachach Szybkich w których uczestniczyło
ponad 100 zawodników z terenu całej Polski.
Mistrzami Polski Par w Brydżu Sportowym została para z Częstochowy Jacek Sarna,
Marek Tekieli. Drugie miejsce wywalczyła para Włodzimierz Świeży, Wacław Stefanek.
Trzecie miejsce zdobyli Anna Sarna i Adam Kielichowski.
Drużynowy Puchar Polski w Szachach Szybkich zdobył klub KSz „Czaturanga” Dąbrowa Górnicza, drugie miejsce wywalczył „START” Radom a trzecie R.S.Sz.O.N Skorpion Łódź. Dalsze miejsca : 4 miejsce LKS „GOL-START” Częstochowa, 5 miejsce WZSN „START” Wrocław, 6 miejsce IKSz „Tęcza” Tarnowskie Góry.
W turnieju drużynowym sklasyfikowanych zostało 13 drużyn.
Indywidualnie w Pucharze Polski Niepełnosprawnych w Szachach w kategorii OPEN:
1. Liliana Leszner (R.S.Sz.O.N Skorpion Łódź),
2. Dariusz Szopka (LKS „GOL-START” Częstochowa),
3. Tadeusz Lipski („START” Radom)
w kategorii Niepełnosprawnych Ruchowo:
2. Tadeusz Lipski („START” Radom),
3. Piotr Jagieła (WZSN „START” Wrocław).