WIADOMOŚCI

OLIMPIADA RAZEM 2003



Ponad 400 uczestników uczniów szkół specjalnych i klas integracyjnych, brało udział w uroczystym otwarciu „Olimpiada razem 2003”, którego dokonał prezydent Częstochowy, Tadeusz Wrona.
Wśród honorowych gości znalazł się między innymi mistrz olimpijski, jeden z najlepszych, polskich ciężarowców, Zygmunt Smalcerz.
Młodzież częstochowskich szkół, a także jej rodzice, uczestniczyli następnie w kilkunastu sportowych konkurencjach.
W sobotę rozpoczęły się kolejne imprezy wchodzące w skład „Olimpiady”:
-Mistrzostwa Polski w szachach szybkich oraz par w brydżu sportowym,
- Otwarte Mistrzostwa Śląska w pływaniu.
Wieczorem w hali „Polonia”, reprezentacja Polski niepełnosprawnych w siatkówce rozegra towarzyskie spotkanie z zespołem Pamapol AZS Częstochowa.




OLIMPIADA SPEŁNIONYCH MARZEŃ I NADZIEI

Trudno powiedzieć, ile czasu minie od momentu zakończenia częstochowskiej imprezy, do opublikowania tego materiału, ale można przypuszczać, że wystarczy dni, aby Marek Dudek, kierownik klubu “Gol-Start” nareszcie solidnie się wyspał i zregenerował siły. Nie sposób bowiem zliczyć szklanek kawy i paczek papierosów, które przewinęły się przez biurko, a przede wszystkim spraw i problemów znajdujących się w jego gestii, bo choć działał sprawnie komitet organizacyjny, choć pomocą służyli liczni sojusznicy, to jednak on właśnie miał największy wkład w przygotowanie i przeprowadzenie tego niezwykłego, sportowego spotkania. I choć czasem padały określenia, których próżno szukać w słowniku poprawnej polszczyzny, trudno się dziwić , skoro po raz dziesiąty trzeba było tłumaczyć rzeczy proste i oczywiste.
“Olimpiadę Razem 2003” wymyślili działacze klubu “Gol-Start” w Częstochowie zakładając, że będzie to impreza integracyjna adresowana do młodych i starszych, a także popularyzująca zmagania sportowców niepełnosprawnych, prezentująca ich osiągnięcia, pokazująca jak wiele można osiągnąć w zmaganiach z przeciwnościami losu. Dziś śmiało można powiedzieć, że swoje cele osiągnęli z nawiązką.
Zaczęło się wszystko od integracyjnych zawodów lekkoatletycznych. I było to mocne uderzenie, bowiem na starcie wielu konkurencji stanęło blisko pół tysiąca dziewcząt i chłopców z 12 szkół specjalnych, klas integracyjnych oraz ośrodków niepełnosprawnych, a drugie tyle ich koleżanek i kolegów zasiadło na trybunach stadionu MOSiR. Była defilada ekip, hymn państwowy, zapalenie olimpijskiego znicza, flagi na maszcie, setki gołębi i przysięga sportowców.
Zgromadzonych powitał prezes “Gol-Startu” i zarazem przewodniczący komitetu organizacyjnego, Ryszard Rosiński. Z kolei listy marszałka sejmu Marka Borowskiego i premiera rządu RP Leszka Millera odczytali poseł Jacek Kasprzyk oraz wiceprezes PFRON, Janusz Wesołowski. Były to posłania adresowane zarówno do uczestników Olimpiady jak i jej organizatorów. Część oficjalną imprezy, zakończyło przemówienie patrona imprezy, prezydenta Częstochowy Tadeusza Wrony , który dokonał jej oficjalnego otwarcia. Wśród gości honorowych byli także senator Grzegorz Lipowski, dobry duch Olimpiady,wicemarszałek województwa śląskiego Wiesław Maras, biskup Antoni Długosz,rektor Politechniki Częstochowskiej prof. Henryk Dyja, wiceprezydent miasta Jacek Betnarski. Szczególnie gorąco powitano przedstawiciela PKOL, jednego z najlepszych ciężarowców w historii polskiego sportu, mistrza olimpijskiego, Zygmunta Smalcerza. A potem zaczął królować sport.
Konkurencji było bez liku, wspominając choćby biegi płaskie i pod płotkami, tor przeszkód, kręgle, rzut piłk palantowa, skok w dal czy biegi sztafetowe. Wielkich emocji dostarczyć turniej rodzinny, brawami witano popisy najlepszej w Polsce orkiestry młodzieżowej z Mykanowa. Wszystkie szkoły otrzymały piękne puchary i dyplomy, podobnie jak zwycięzcy poszczególnych konkurencji, którzy na dodatek honorowani byli nagrodami rzeczowymi. I choć wcześniej i widzowie i sportowcy zajadali się słodkim pieczywem , i jedni i drudzy chętnie smakowali żołnierskiej grochówki z kuchni polowej. I tak zakończył się Olimpiady dzień pierwszy, który szczególnie długo wspominać będą Ewa Kokoszkiewicz, Dorota Sobala i Zbigniew Nabiałek, członkowie komitetu organizacyjnego, odpowiedzialni za przygotowanie szkół do tej tak udanej imprezy.
Następnie dwudniowe boje rozpoczęli uczestnicy indywidualnych i drużynowych mistrzostw Polski niepełnosprawnych w szachach oraz mistrzostw par w brydżu sportowym. Miejscem ich rywalizacji była hala sportowa Politechniki Częstochowskiej, natomiast kryta pływalnia MOSiR gościła startujących w otwartych mistrzostwach Śląska niepełnosprawnych w pływaniu.
I choć na wszystkich arenach Olimpiady emocji nie brakowało, to jednak dwa wydarzenia wzbudziły największe zainteresowanie i aplauz. Pierwsze z nich to bieg na 800 metrów, w którym obok trzech sportowców na wózkach: Tomasza Hamerlaka, aktualnego mistrza Europy na 10000 metrów i wicemistrza na 5000 metrów, Zbigniewa Barana, rekordzisty i mistrza Polski oraz Ryszarda Moryca, uczestnika ponad stu biegów ulicznych i maratonów na całym świecie, wystąpili trzej lekkoatleci CKS Budowlani Częstochowa, Łukasz Grajcar, Michał Tajchman oraz Rafał Nowak, zawodnik niesłyszący, medalista mistrzostw świata i Europy, tegoroczny mistrz kontynentu w biegu na 3000 metrów z przeszkodami. W częstochowskiej rywalizacji wygrał Hamerlak przed Baranem i Nowakiem.
Choć w tym samym czasie telewizja transmitowała piłkarski pojedynek Polska – Łotwa, na trybunach hali “Polonia” zasiadło sporo widzów aby obejrzeć niezwykły, pokazowy mecz w siatkówce mężczyzn. Na boisko wbiegły bowiem drużyny reprezentacji Polski niepełnosprawnych, aktualnych wicemisrzów świata i wicemistrzów kraju Pamapol AZS Częstochowa. I choć, co zrozumiałe wygrali akademicy 3:0 /25:15, 25:19, 27:25/, to najwięcej braw zbierali niepelnosprawni za udane i niekonwencjonalne zagrania. Wystąpili oni w składzie: Jerzy Kruszelnicki, Kamil Kochman, Bartłomiej Synowiec, Krzysztof Wężyk, Piotr Moszczyński, Czesław Humerski, /kapitan/, Adam Zawiślak, Zdzisław Filipiak, znakomity libero, Piotr Matuszckiewicz, Łukasz Zieliński i Kamil Gregorczyk. Kierownikiem ekip był Jerzy Linka, trenerami Zygmunt Góra i Tadeusz Bogusz, masażystą Leszek Smajdor. Częstochowskich akademików poprowadził do zwycięstwa Andrzej Szewiński, a obok niego występowali Krzysztof Gierczyński, Grzegorz Kokociński, Piotr Skrok, Michał Żuk, Maciej Kordysz, Emil Żak, i libero Jacek Pić. Trenerem był Adam Kowalski, kierownikiem ekipy, Zbigniew Sznober.
W przerwach między setami publiczność emocjonowała sie pojedynkiem koszykarzy rywalizujących w rzutach do kosza. A było czym, bowiem na wózku występował najlepszy zawodnik Polski i Europy Piotr Łuszyński, dziś grający w barwach włoskiej drużyny GSD Porto Torres , a jego przeciwnikami byli reprezentant Polski Michał Hlebowicki i Paweł Czosnowski, obaj z Polonii Warbud Warszawa. Wszyscy wykazali się znakomitą formą i nic dziwnego, że żegnała ich burza braw.
“Olimpiada Razem 2003” w Częstochowie przeszła już do historii i można sobie tylko życzyć, o czym mówił towarzyszący prawie wszystkim jej konkurencjom dyrektor Śląskiego oddziału PFRON Jacek Jasiewicz, aby gospodarzom nie zabrakło sił i wytrwałości w organizowaniu następnych, mówił też o tym Jerzy Linka, członek prezydium PZSN “Start”. A miarą rangi i wartości częstochowskiej imprezy będzie to, że patronat honorowy nad jej przebiegiem przyjął polski komitet honorowy Europejskiego Roku Osób Niepełnosprawnych 2003, któremu przewodniczy premier Leszek Miller, fundator pucharów dla najlepszych w “Olimpiadzie Razem 2003”.
Najpiękniejszym jednak i najbardziej wzruszającym wyrazem uznania dla organizatorów częstochowskiego spotkania sportowców niepełnosprawnych był uśmiech radości tych dzieci, które obdarowane nagrodami i dyplomami może po raz pierwszy w życiu poczuły się docenione, dowartościowane i co najważniejsze – uwierzyły w swoje siły i możliwości.
Wojciech Tobolewski
Zdjęcia: Jan Kukliński

MISTRZOSTWA POLSKI OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH W SZACHACH SZYBKICH P – 30

-indywidualnie:

1. Krzysztof Bulski
2. Dariusz Szopka
3. Stefan Pietroszek
4. Jerzy Jończyk
5. Jarosław Nadera
6. Andrzej Bończek
7. Aleksander Pliszkiewicz
8. Jan Świebocki
9. Jerzy Wolski
10. Krzysztof Chęciak

-drużynowo:

1. Gol-Start Częstochowa
2. Start Przemyśl
3. IKSz Tęcza Tarnowskie Góry

MISTRZOSTWA POLSKI NIEPEŁNOSPRAWNYCH RUCHOWO

1. Stefan Pietroszek
2. Jerzy Jończyk
3. Jarosław Nadera

MISTRZOSTWA POLSKI PAR NIEPEŁNOSPRAWNYCH W BRYDŻU SPORTOWYM

1. M. Freitag – B. Nadowski
2. J. Młyńczyk – A. Otawa
3. K. Biernat – R. Sukiennik
4. Z. Kozakiewicz – Z. Ratajczak
5. J. Czeszewski – P. Łożyński
6. Z. Siluk – A. Stelak
7. A. Mer – E. Rokicka-Mer
8. T. Kaczmarski – M. Trojanowska
9. B. Górecki – M. Stańczyk
10. A. Michalik – M. Burdzińsk

NAJLEPSZYMI ZAWODNIKAMI OTWARTYCH MISTRZOSTW ŚLĄSKA NIEPEŁNOSPRAWNYCH W PŁYWANIU ZOSTALI UZNANI:

1. Mateusz Michalski - Start Katowice
2. Piotr Bęcki – Start Kalisz
3. Kamil Kaczmarek – Gol-Start Częstochowa

KOMITET HONOROWY:

MICHAŁ CZARSKI - Marszałek Województwa Śląskiego
WITOLD DŁUŻNIAK - Prezes PZSN “Start”
HENRYK DYJA - Rektor Politechniki Czestochowskiej
LONGIN KOMOŁOWSKI - Prezes Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego
GRZEGORZ LIPOWSKI - Senator RP
STEFAN STANISŁAW PASZCZYK - Prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego

KOMITET ORGANIZACYJNY:

RYSZARD ROSIŃSKI - Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego
STEFAN POLIS - Wiceprzewodniczący Komitetu Organizacyjnego
ANDRZEJ BIERNACKI - Wiceprezes Polskiego Związku Brydża Sportowego
PIOTR JARZĄBEK - Kierownik Zawodów Pływackich
JERZY JOŃCZYK - Wiceprezes Polskiego Związku Szachowego
EWA KOKOSZKIEWICZ - Prezes LUKS “Herkules”
WOJCIECH LICZBERSKI - Kierownik Studium W-F Politechniki Częstochowskiej
ZBIGNIEW NABIAŁEK - Dyrektor SPS nr 43
MARIA OLEJNICZAK - Dyrektor MOSiR w Częstochowie
TOMASZ SKRODZKI - Wiceprezes Stage Art
DOROTA SOBALA - Naczelnik Wydziału Edukacji i Sportu Urzędu Miasta w Częstochowie
WOJCIECH TOBOLEWSKI - Wiceprezes Rady Regionalnej PKOL



Wyniki poszczególnych dyscyplin są dostępne poniżej do zgrania w formacie ZIP.

WYNIKI BRYDŻA
WYNIKI PŁYWANIA (pierwszy blok startowy)
WYNIKI PŁYWANIA (drugi blok startowy)
WYNIKI SZACHÓW



Zdjęcia dostępne są poniżej do zgrania w formacie ZIP.

ZDJĘCIA




POWRÓT