Powrót   |   aktualności z powiatu

POWIATOWY KONKURS „EKOLOGICZNA ZAGRODA 2018”. ROZSTRZYGNIĘTY !

Opublikowano: 2018-10-09


XIX Dożynki Powiatowe  w Konopiskach  były okazją do podsumowania i wręczenia  nagród laureatom Powiatowego Konkursu „Ekologiczna Zagroda 2018”.

 Konkurs obejmuje wszystkie domostwa na terenach wiejskich naszego powiatu, nie tylko zagrody, w których odbywa się towarowa produkcja rolnicza, ale również te, w których mieszkają ludzie wykonujący inne zawody. Ważna jest nie tylko estetyka zagród, ale ocenie podlegają również: gospodarowanie odpadami, w tym usuwanie azbestu, gospodarowanie wodą, ograniczanie niskiej emisji, termomodernizacja budynków, wykorzystanie energii ze źródeł odnawialnych, utrzymywanie przydomowych warzywników, jagodników, pasiek, sadów, ochrona  krajobrazu,   hodowla  zwierząt w tym drobiu, królików, kóz i innych zwierząt  na potrzeby własne gospodarstwa domowego i innych form wytwarzania zdrowej żywności na potrzeby rodziny, z wykorzystaniem metod rolnictwa ekologicznego. Kryteria oceny zagród w konkursie „Ekologiczna Zagroda” mają za cel promowanie proekologicznych praktyk, które zawarte są w „Kodeksie dobrej praktyki rolniczej” -  (Ministerstwo  Rolnictwa  i  Rozwoju  Wsi  oraz  Ministerstwo  Środowiska  – Warszawa, 2002 r.). Kodeks jest zbiorem przyjaznych środowisku praktyk rolniczych, których stosowanie zapewni zrównoważony rozwój w sferze produkcji rolniczej. Najważniejszym celem KDPR jest podniesienie poziomu podstawowej wiedzy o ochronie wody - głównego zasobu środowiska, jak również innych jego elementów: gleby, powietrza, krajobrazu oraz o możliwościach przyczynienia się do ich ochrony, a poprzez to poprawy warunków życia na obszarach wiejskich.
Przestrzeganie tych zasad obowiązuje wszystkich rolników otrzymujących dopłaty bezpośrednie pod groźbą sankcji za ich nieprzestrzeganie. Można zadać pytanie: a dlaczego zasady te nie obejmują wszystkich zamieszkujących tereny wiejskie? Wszyscy zapewne chcielibyśmy mieszkać w czystym środowisku, nikt nie życzy sobie mieć za sąsiada kogoś, kto np. aby podgrzać latem ciepłą wodę użytkową spala odpady, lub w słoneczny dzień, w porze kwitnienia roślin, wykonuje opryski chemicznymi środkami ochrony roślin, trując tym samym pożyteczne owady -  naszych sprzymierzeńców. Dlatego też, aby upowszechniać zasady dobrej praktyki rolniczej wśród wszystkich mieszkańców terenów wiejskich naszego regionu, Zarząd Powiatu Częstochowskiego ogłosił po raz kolejny konkurs „Ekologiczna Zagroda 2018”.
Upowszechnianiu dobrych praktyk rolniczych służyły też konferencje zorganizowane w dniach 19 i 20 czerwca br., w czasie których przedstawiciele urzędów gmin z terenu powiatu oraz zainteresowani mieszkańcy wysłuchali wykładów i zapoznali się z prezentacjami z zakresu estetyki zagród,  rolnictwa ekologicznego, stosowania zasad dobrej praktyki rolniczej oraz wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Organizatorem konferencji był Wydział Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Starostwa Powiatowego w Częstochowie we współpracy ze Śląskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Częstochowie . Kontynuacją konferencji były warsztaty terenowe (26 czerwca br.), w czasie których uczestnicy zapoznali się z instalacjami wykorzystującymi na potrzeby gospodarstw domowych odnawialne źródła energii (słońce, wiatr biomasa). Konferencja oraz warsztaty zostały sfinansowane ze środków budżetu powiatu częstochowskiego.
Etap gminny konkursu przeprowadziło 7 gmin. Pozostałe gminy zgłosiły do konkursu po jednej zagrodzie. Każda z nich została przez komisję konkursową zwizytowana i oceniona, a ocena punktowa była podstawą do przyznania nagród.
W tegorocznej edycji konkursu nie przyznano pierwszej nagrody, przyznano za to  dwie równorzędne II nagrody, dwie III nagrody oraz  5 wyróżnień. Zakup głównych nagród był konsultowany z laureatami, gdyż organizatorzy konkursu pragnęli, by nagrody były tymi oczekiwanymi, dawały zadowolenie i były przede wszystkim użyteczne. Zakup atrakcyjnego sprzętu był możliwy dzięki dofinansowaniu ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Etap gminny konkursu również został sfinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach w 50 proc. Nagrody zakupiono zgodnie z tematyką konkursu i deklaracją we wniosku.                        
W  konkursie „Ekologiczna Zagroda 2018” nagrodzono następujące zagrody:


II miejsca:

·        Stanisław Kozubek ze Zrębic

·        Asteniusz Myśliwiec z Korzonka
III miejsca:

·        Sylwia  i Piotr Miedziński wraz z córką Martą z  Pabianic

·        Elżbieta i Grzegorz Mucha z  Łochyni
Wyróżnienia:

·          Wojciech Taranowicz z Witkowic

·          Katarzyna i Paweł Zymek z  Podlesia

·          Angelina Konik z  Rudników Kolonii

·          Tamara i Jerzy Zielińscy z Kolonii Klepaczka

·          Ryszard Fuchs z Marianki Rędzińskiej

 

Za udział:

 

·          Mirosława Pachuc  z Lgoty Małej

·          Alfreda i Marian Błaszczyk z Borowców

·          Elżbieta Woźniak  z Wiercicy

·          Jolanta i Robert Pikiel z Małus Małych

·          Felicja Wójcik z Wrzosowej

·          Łukasz Cykowski z Łyśca

·          Balbina i Janusz Długosz z Blachowni Galeria zdjęć

Skomentuj artykuł

Czytano: 1281 razy
Dodane przez: Patryk Jeziak
Dodane: 9 Października 2018, zmienione: 18 Czerwca 2019
 

Wydarzenia
W zadanym przedziale nie znaleziono wydarzeń.
Co z drogami w regionie częstochowskim?
Gminna Olimpiada Przedszkolaków w Lelowie
Zapraszamy na ogłoszenie wyników II Powiatowego Konkursu Literackiego
TOUR DE POLOGNE W CZĘSTOCHOWIE i POWIECIE CZĘSTOCHOWSKIM
Maria Włodarczyk Wójtem Roku 2014
 • Maria Włodarczyk Wójtem Roku 2014
 • Maria Włodarczyk, wójt gminy Dąbrowa Zielona (powiat częstochowski), została wybrana Wójtem Roku 2014. Kapituła Konkursu doceniła...
XV Powiatowy Konkurs Krajoznawczy „Region Częstochowski – moja mała ojczyzna”
Kolejne miliony na drogi
 • Kolejne miliony na drogi
 • Wczoraj częstochowskie starostwo otrzymało wydaną przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych promesę potwierdzającą przyznanie naszemu powiatowi 8...
Pomoc społeczna w Polsce i w Niemczech
Konkurs „Region Częstochowski – moja mała ojczyzna”
Zapraszamy do udziału w konkursie fotograficznym!
II Konkurs Powiatowy „Cztery Poru Roku Oczami Dziecka”

Dane kontaktowe:

Starostwo Powiatowe w Częstochowie
ul. Jana III Sobieskiego 9,
42-217 Częstochowa

tel. centrala (034) 32 29 100, fax (034) 32 29 111
e-mail: starostwo@czestochowa.powiat.pl

Mapa dojazdu:

Wyświetl większą mapę
Oficjalny serwis internetowy Wrota Powiatu Częstochowskiego
Wszelkie prawa zastrzeżone - © Copyright 2011

strony www | kraków | freshweb.pl