Powrót   |  

Lipcowy weekend z winem i sztuką w jurajskim Olsztynie wyjątkowo udany

Opublikowano: 2016-07-26


Ta wyjątkowa impreza przyciągnęła do Olsztyna rzesze miłośników wina i sztuki. I nic w tym dziwnego, nigdzie w regionie nie spotyka się na raz tak wielu wystawców prezentujących swoje wina, inne trunki oraz wyroby regionalne. Trudno też spróbować i porównać tyle różnych win polskich i zagranicznych, albo też porozmawiać z tyloma winiarzami. Do tego każdy mógł liczyć na życzliwe, fachowe porady związane z zakładaniem i pielęgnacją winnicy oraz robieniem własnego wina.

Festiwal oficjalne otworzyli: Małgorzata Haładyj – z-ca Wójta Gminy Olsztyn, Małgorzata Majer, dyrektor Regionalnego Ośrodka Kultury oraz Zbigniew Banaszak, przewodniczący Rady Gminy Olsztyn, który uroczyście przekazał klucze Bachusowi. Po ceremonii otwarcia nastąpiła kolorowa parada z udziałem wspomnianego Bachusa, Bachtanek z osiołkami z Sokolego Rancza,  przedstawicieli organizatorów, występującymi później na scenie Młodzieżową Orkiestrą Dętą Gminy Olsztyn oraz Zespołem Pieśni i Tańca „Ziemia Kłobucka”, a także licznymi chętnymi.
Festiwal miał także na celu poszerzenie wiedzy winiarskiej w naszym regionie – wielu Gości wzięło udział w warsztatach prowadzonych przez specjalistów w zakresie win. Redaktorzy największego magazynu winiarskiego „Czas Wina” oraz prelegenci z Wine Estate a także dietetyk Aneta Mazurek czy Łukasz Słoniowski w różnorodny sposób przekazywali bogatą wiedzę dotyczącą historii i pochodzenia, sposobu podawania, łączenia z potrawami, smaku, koloru i producentów napoju bogów. Ciekawym elementem Festiwalu był także pokaz kulinarny Amina Fakhari.
Podczas imprezy odbył się premierowy pokaz dwóch filmów promocyjnych Gminy Olsztyn, autorstwa Matyldy Sałajewskiej. Tuż po nim odbyła się plenerowa projekcja filmu „Dobry Rok” w reżyserii Ridleya Scotta, którą zapowiedział Wojciech Giebuta.
Dzięki występom: duetu akordeonowego AMALGALIS DUO, zespołu rozrywkowego Instytutu Muzyki Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie oraz solistek, Weroniki Zielińskiej i Anny Bińczyk, uczestnicy Festiwalu bawili się znakomicie. Publiczność była również pod wrażeniem koncertu Any Andrzejewska z zespołem, Pawła Łowickiego Band oraz Latino Lovers Amazing Cover Band. Wydarzenie zakończyło się mocnym akcentem muzycznym – koncertem Elektrycznych Gitar z charyzmatycznym Kubą Sienkiewiczem. Za udział w Jurajskim Festiwalu Sztuki i Wina organizatorzy dziękują wszystkim uczestnikom, partnerom, sponsorom i wystawcom.

Wina i inne alkohole regionalne promowali w Olsztynie: Winnica Karonii w Kusiętach, Złotopotocka Winnica na Jurze, Winnica Bugara w Częstochowie, Vine Estate, Vinarin, Vetus, Winnica Goja, Wina Gruzińskie, Alkohole z Beskidów i Browar Wąsosz.

Wśród wystawców znaleźli się także: Wodociągi Częstochowskie z Oddziałem w Olsztynie – saturator i kurtyna wodna, Galeria Sztuki Arche – Krystyna Szwajkowska, Sokole Ranczo z Biskupic z osiołkami, Sielsko Anielsko z Kusiąt - Magdalena Nowińska, Anna Muras, Alex-Pol z Turowa, Biuro Nieruchomości REMAX, Koło Gospodyń Wiejskich i Klub Aktywności Lokalnej z Olsztyna, Sery Podhalańskie„Za wierchem” – Adam Kuros, Etno Jura, Chleb Tatarczuch – Jadwiga Plesińska, Soki tłoczone, Zaczarowany Imbryk, Biżuteria – Karolina Poniewierska, Biżuteria – Oskroba, Rękodzieło Domus, Rękodzieło/Biżuteria – Niezapominajka, Ceramika Artystycza-Joanna Dymańska, Antykwarnia – Zbigniew Biernacki, Centrum Rozwoju Lokalnego.

Patronat merytoryczny związany z tematyką winiarską sprawowali redaktorzy winiarskiego „Czas Wina”. Medialnie patronowała: Gazeta Wyborcza, TVP3 Katowice i Radio Jura. O wydarzeniu można usłyszeć m.in. w RMF MAXXX i przeczytać w wielu portalach internetowych. Relację z wydarzenia można zobaczyć w TV Orion.

Organizatorami wydarzenia była Gmina Olsztyn i Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie. Partnerami wydarzenia byli: Gminny Ośrodek Kultury i Gminna Biblioteka Publiczna Olsztynie, Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji w Olsztynie, Jednostki OSP z Kusiąt i Olsztyna, Miejski Dom Kultury w Częstochowie, Browar Wąsosz, Restauracja Spichlerz, Oczyszczalnia Warta w Częstochowie, Chata na Zakolu, Wosana, Butic Camille, Biuro Nieruchomości REMAX, Alex-Pol, ROMEX, Podróże z Winem, Klub Wina, Gajmax – Instalatorstwo Elektryczne, Firma Ochroniarska STYX.


Skomentuj artykuł

Czytano: 1665 razy
Dodane przez: Patryk Jeziak
Dodane: 26 Lipca 2016, zmienione: 18 Czerwca 2019
 

Wydarzenia
W zadanym przedziale nie znaleziono wydarzeń.
Co z drogami w regionie częstochowskim?
Gminna Olimpiada Przedszkolaków w Lelowie
Zapraszamy na ogłoszenie wyników II Powiatowego Konkursu Literackiego
TOUR DE POLOGNE W CZĘSTOCHOWIE i POWIECIE CZĘSTOCHOWSKIM
Maria Włodarczyk Wójtem Roku 2014
 • Maria Włodarczyk Wójtem Roku 2014
 • Maria Włodarczyk, wójt gminy Dąbrowa Zielona (powiat częstochowski), została wybrana Wójtem Roku 2014. Kapituła Konkursu doceniła...
XV Powiatowy Konkurs Krajoznawczy „Region Częstochowski – moja mała ojczyzna”
Kolejne miliony na drogi
 • Kolejne miliony na drogi
 • Wczoraj częstochowskie starostwo otrzymało wydaną przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych promesę potwierdzającą przyznanie naszemu powiatowi 8...
Pomoc społeczna w Polsce i w Niemczech
Konkurs „Region Częstochowski – moja mała ojczyzna”
Zapraszamy do udziału w konkursie fotograficznym!
II Konkurs Powiatowy „Cztery Poru Roku Oczami Dziecka”

Dane kontaktowe:

Starostwo Powiatowe w Częstochowie
ul. Jana III Sobieskiego 9,
42-217 Częstochowa

tel. centrala (034) 32 29 100, fax (034) 32 29 111
e-mail: starostwo@czestochowa.powiat.pl

Mapa dojazdu:

Wyświetl większą mapę
Oficjalny serwis internetowy Wrota Powiatu Częstochowskiego
Wszelkie prawa zastrzeżone - © Copyright 2011

strony www | kraków | freshweb.pl