Powrót   |  

Gmina Konopiska na 22 miejscu w Rankingu Samorządów RP

Opublikowano: 2018-10-11


Gmina Konopiska zdobyła 1 miejsce w powiecie częstochowskim, 5 miejsce w woj. śląskim i 22 miejsce w Polsce, (na 1500 gmin wiejskich objętych rankingiem) w Rankingu Samorządów „Rzeczpospolitej”.

W obszarze trwałości ekonomiczno – finansowej, kapituła rankingu brała pod uwagę m.in. dynamikę: dochodów własnych podatkowych, pozostałych dochodów własnych, wydatków majątkowych, wydatków na drogi, wartość wydatków majątkowych na infrastrukturę techniczną w relacji do dochodów z podatku od nieruchomości i z majątku.
W obszarze trwałości społecznej brano pod uwagę m.in.: dynamikę wydatków majątkowych na infrastrukturę techniczną (oświata, kultura, pomoc społeczna), dynamikę wydatków na transport publiczny, to czy samorząd zapewnia nieodpłatny transport publiczny dla młodzieży szkolnej lub dla innych grup społecznych, dynamikę wydatków na oświatę, wartość wydatków bieżących na pomoc społeczną w przeliczeniu na liczbę korzystających z pomocy społecznej.
W obszarze trwałości środowiskowej wzięto pod uwagę m.in. wartość wydatków majątkowych na ochronę środowiska i gospodarkę komunalną, wartość wydatków (z budżetu samorządowego i zewnętrznych źródeł) na wsparcie wyposażenia gospodarstw domowych w instalacje OZE, odsetek gospodarstw domowych korzystających z sieci kanalizacyjnej do korzystających z sieci wodociągowej.
Organizatorem Rankingu Samorządów (powstającego już 15 lat) jest dziennik „Rzeczpospolita”. Cele, zasady oraz kryteria oceny ustalane są przez niezależną kapitułę pod przewodnictwem prof. Jerzego Buzka. Zestawienie przygotowywane  jest  w trzech kategoriach: miasta na prawach powiatu, gminy miejskie i miejsko-wiejskie oraz gminy wiejskie. Podstawowym celem zestawienia jest próba oceny jakości lokalnego rozwoju. Źródłem danych wykorzystanych w zestawieniu są ogólnodostępne  informacje publiczne zawarte w bazie GUS i Ministerstwa Finansów, a także odpowiedzi udzielone przez samorządy na pytanie ankietowe (przesłane on-line przez organizatorów konkursu). Na kryterium  oceny końcowej wpływa  50 wskaźników i szczegółowych pytań, dotyczących działań samorządów w kluczowych obszarach.
UG Konopiska
(źródło/foto) https://rankingsamorzadow.pl/files/ranking-samorzadow-2018.pdf
 
 


Skomentuj artykuł

Czytano: 897 razy
Dodane przez: Patryk Jeziak
Dodane: 11 Października 2018, zmienione: 17 Czerwca 2019
 

Wydarzenia
W zadanym przedziale nie znaleziono wydarzeń.
Co z drogami w regionie częstochowskim?
Gminna Olimpiada Przedszkolaków w Lelowie
Zapraszamy na ogłoszenie wyników II Powiatowego Konkursu Literackiego
TOUR DE POLOGNE W CZĘSTOCHOWIE i POWIECIE CZĘSTOCHOWSKIM
Maria Włodarczyk Wójtem Roku 2014
 • Maria Włodarczyk Wójtem Roku 2014
 • Maria Włodarczyk, wójt gminy Dąbrowa Zielona (powiat częstochowski), została wybrana Wójtem Roku 2014. Kapituła Konkursu doceniła...
XV Powiatowy Konkurs Krajoznawczy „Region Częstochowski – moja mała ojczyzna”
Kolejne miliony na drogi
 • Kolejne miliony na drogi
 • Wczoraj częstochowskie starostwo otrzymało wydaną przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych promesę potwierdzającą przyznanie naszemu powiatowi 8...
Pomoc społeczna w Polsce i w Niemczech
Konkurs „Region Częstochowski – moja mała ojczyzna”
Zapraszamy do udziału w konkursie fotograficznym!
II Konkurs Powiatowy „Cztery Poru Roku Oczami Dziecka”

Dane kontaktowe:

Starostwo Powiatowe w Częstochowie
ul. Jana III Sobieskiego 9,
42-217 Częstochowa

tel. centrala (034) 32 29 100, fax (034) 32 29 111
e-mail: starostwo@czestochowa.powiat.pl

Mapa dojazdu:

Wyświetl większą mapę
Oficjalny serwis internetowy Wrota Powiatu Częstochowskiego
Wszelkie prawa zastrzeżone - © Copyright 2011

strony www | kraków | freshweb.pl